ערכות הכנה לשלב א' של מבחן המחוננים

מבחן שלב א’ לאיתור ילדים מחוננים נערך בבית הספר אחרי חגי תשרי. 15% מהילדים יעברו את מבחן שלב א’, ואלה הם לרוב תלמידים שבאים עם הכנה בסיסית מהבית.

עבור רוב הילדים, זהו “המבחן האמריקאי” הראשון בחייהם ואין להם כלים ואסטרטגיות להתמודדות עם שאלון רב ברירה. הילדים נלחצים, מאבדים זמן ובעיקר – לא מביאים את מלוא היכולות שלהם לידי ביטוי.

לכן חשוב לתרגל עם הילדים מבחן ושאלות לדוגמה. כך יבינו מה מצופה מהם, כיצד בנויות השאלות וכיצד עונים נכון על שאלון אמריקאי.

הערכות שלנו נכתבו במיוחד לילדים מתוך מטרה לאפשר להם להתכונן בנחת, להפחית חרדה וליהנות מתהליך הלמידה.

הערכות שלנו חושפות את הילדים לסוג השאלות ולאופי המבחן. אין פלא לכן שההכנה שלנו עוזרת לילדים להצליח יותר.

מה כוללות ערכות ההכנה למבחני שלב א'?

הערכות שלנו כוללות את כל סוגי השאלות העשויות להופיע במבחן המחוננים של שלב א’, ומבוססות על הניסיון הרב, ועל אחוזי ההצלחה המצוינים שלנו בהכנה למבחנים אלה.
כמובן שלכל השאלות הוספנו הסברים מלאים ומפורטים ו”טריקים” להבנה ולפתרון מהיר ויעיל.

 

ערכת הכנה למבחן המחוננים

סוגי השאלות בערכות שלנו לשלב א':

קטעי הקריאה שלנו מגוונים ומעניינים. הם כוללים סיפורים “מהחיים” (מעולמם של הילדים), קטעי מדע מרתקים (בעלי חיים ומדע פופולארי), קטעי מידע חשובים (היסטוריה ואנשים חשובים) וקטעים מיוחדים אחרים שכמותם הופיעו במבחנים קודמים כמו שלטי זמני פתיחה של חנויות, רשימות קנייה ועוד. כל קטע קריאה הוא בין 8 ל-20 שורות, ומצורפות לו 3 עד 8 שאלות.

תרגילים פשוטים ל”חימום המח” כגון ?=15+4

תרגילי חשבון מיוחדים, הכוללים חשיבה ייחודית כמו השוואה בין תרגילים, תרגילי כפל וחילוק (לא לדאוג, אנחנו מסבירים הכל), וסוגים נוספים. לדוגמה:   12 + 13 + ___ = 50

 

לפתור תרגילים, אפילו מסובכים, זה לא מספיק, צריך גם לדעת לתרגם משפה כתובה לתרגיל הנכון.
השאלות שלנו חכמות, מצחיקות, מעניינות וכן: גם מאתגרות את הילדים. וכמובן, כרגיל, כוללות הסברים מפורטים לפתרון נכון ומהיר.

שאלות מסוג זה הופיעו רק לאחרונה במבחני שלב א’ ואנו היינו הראשונים לדווח על כך ללקוחותינו. בחידות אלה ישנם תרגילי חשבון בהם חלק מהמספרים הוחלפו בתמונות או צורות. יש לפענח את המספרים המסתתרים מאחורי הצורות כדי להגיע לפתרון הנדרש:

זהו סוג חדש של שאלות שהופיע לאחרונה במבחני המחוננים שלב א’. מי שלא נתקל ומתרגל סוג זה של שאלה יתקשה להתמודד איתה במבחן. אנחנו מסבירים כיצד לפתור אותן, והילדים מצליחים בקלות ובמהירות. הנה דוגמה:  
4♥ = ♥ – 6♥
?=

מחירונים כוללים שאלות על מחירי מוצרים שונים. ניתנים מספר מוצרים הנמכרים בחנות או מקום כלשהו במחירים שונים. השאלות הנשאלות על המחירונים מורכבות, לעיתים כוללות שאלות על רכישת מספר פריטים, הנחות ועודף. למרות ששאלות מסוג זה לא הופיעו לאחרונה במחני מחוננים שלב א’, אנו מציעים בכל זאת להתאמן על הסגנון הזה: תחילה, אין לדעת מתי יופיעו שאלות כאלה שוב במבחנים, ושנית: כל אימון נוסף הוא טוב ונועיל ומחדד את המחשבה.

אתם אולי מכירים אותן, אבל מרבית הילדים טרם נחשפו לסוגי שאלות של סדרות, בהן המספרים מקיימים ביניהם קשר מסוים, ויש לגלות אותו ואת המספר הבא בסדרה. למרות ששאלות מסוג זה לא הופיעו לאחרונה במחני מחוננים שלב א’, אנו מציעים בכל זאת להתאמן על הסגנון הזה: תחילה, אין לדעת מתי יופיעו שאלות כאלה שוב במבחנים, ושנית: כל אימון נוסף הוא טוב ומועיל ומחדד את המחשבה. הנה דוגמה לסדרת מספרים שבה יש למצוא את המספר הבא בסדרה:   
     
___?__ , 23 , 16 , 10 , 5, 1

 

ערכת הכנה אונליין בסיסית

159
139 הערכה פתוחה עד ליום המבחן!
  • למעלה מ-300 שאלות
  • 22 קטעי קריאה עם שאלות
  • 1 מבחן סימולציה להדפסה

ערכת הכנה אונליין מורחבת

219
169 הערכה פתוחה עד ליום המבחן!
  • למעלה מ-500 שאלות
  • 40 קטעי קריאה עם שאלות
  • 2 מבחני סימולציה להדפסה!
פופולרי

ערכת הכנה אונליין מקיפה

279
199 הערכה פתוחה עד ליום המבחן!
  • למעלה מ-700 שאלות
  • 55 קטעי קריאה עם שאלות
  • 3 מבחני סימולציה להדפסה!

ממליצים עלינו

רכשתי לפני כשנתיים עבור בני חוברות,אני הייתי מאוד מרוצה. החוברות נכתבות בצורה מקצועית, ברורה ובאמת מתאימה למבחנים האמיתיים.גם שירות הלקוחות מאוד זמין ואדיב.והמחיר ביחס למתחרים בהחלט נח.גם השנה אני מתכוון להשתמש בכלים שמציעים ב"מיחונן" עבור ילד נוסף שלי שעולה לכיתה ב'.
יעל ברעםיעל ברעם
23:11 14 Jun 23
פרגון למיחונן.רכשנו עבור בננו חוברת הכנה וסימולציות לקראת מבחן שלב ב' של כיתה ב'.בננו עם יכולת הבנה גבוהה, ולא היתה לו בעיה לענות על השאלות, אבל בלי ההכנה שלכם, הוא לא היה יכול להצליח בהתמודדות עם המבחן בזמן אמת.בננו ציין שהיה לו הרבה יותר קל בבחינה, לעומת ההתמודדות בבית. וזה סימן שההכנה היתה מצוינת.בננו התקבל לתוכנית מצטיינים, לה הוא זקוק מאוד בשביל לקבל העשרה מעבר למה שלומד בביה"ס.נתתם שירות מדהים לאורך כל הדרך.ממליצים בחום על האתר שלכם!
Etti Cohen AbramovEtti Cohen Abramov
06:48 19 Apr 23
הגענו למיחונן דרך המלצה ולא הצטערנו! התרגולים היו במקום, הדגשים לקראת הבחינה נכונים, לפעמים דרגת הקושי של התרגולים היתה קשה יותר מהבחינה עצמה, וזה מאוד הרגיע בזמן אמת. הילדה יצאה מחויכת ואמרה שזה בהחלט עזר לה. ממליצה בחום!!
Liat Yotzer FruhlingLiat Yotzer Fruhling
12:31 28 Mar 23
רכשנו מ"מיחונן" ערכת הכנה לשלב א' (כיתה ב'). הילד נהנה מהתרגול, הכל היה ברור ונוח לעבודה, כך שהוא הגיע למבחן מוכן ובעיקר בטוח בעצמו. כשהתקבלה ההזמנה לשלב ב' היה ברור שאנחנו מזמינים גם הפעם את הערכה. ישבנו להתכונן על-פי ההמלצות המעולות המצורפות לערכה, קיבלנו מהצוות עדכונים לגבי פרק חדש שנוסף למבחן והספקנו להתכונן גם אליו, ושוב - הילד הגיע למבחן בטוח בעצמו, רגוע, לא מופתע מכלום, ויודע איך להתמודד עם כל שלב, כולל דף התשובות ה"אימתני". נהננו מהתהליך, נהננו מהשירות, נהננו מהאפשרות להשתתף בוובינר... הכנה - חבל שאין עוד מבחן להתכונן אליו 🙂 תודה על הכל!קראו עוד
מומלץ בחום!!! הכנה מקיפה, עדכנית, מכילה מגוון רחב של שאלות ומכינה את הילדים בצורה הטובה ביותר למבחן. הבן הגדול שלי עבר את המבחן בשנה שעברה והקטן נמצא רגע לפני המבחן והרבה בזכות ההכנה המעולה של מיחונן
Michael HowardMichael Howard
07:15 23 Feb 23
מבחנים מצויינים שמכינים את הילד היטב למבחן. מענה מקצועי מטעם צוות מיחונן, ממליץ בחום!
Sarit NehemyaSarit Nehemya
17:26 13 Feb 23
הגענו לאתר מיחונן על מנת לרכוש חוברות הכנה לקראת מבחן המחוננים. השאלות מלוות בהסברים קצרים וממוקדים הנותנים דגשים לפתרון, מה שתורם לחוויית ההצלחה של הילד וגם לאפקטיביות התרגול. החוברות מחולקות לפי נושאי תרגול, וגם מאפשרות תרגול דמוי מבחן בצורה הדרגתית ומקדמת. ראוי לציין כי צוות האתר זמין ונעים וענו לנו על כל שאלה במהירות וביעילות מרשימות ביותר.
ארתור חארתור ח
12:01 09 Feb 23
אתר מעולה , צוות מדהים -קשוב לכול פניה ושאלה , הכנה מעולה למבחנים הסופיים ,בסוג ורמת השאלות (שלב א+שלב ב). מחירים הוגנים. מומלץ ביותר !!
Oshrit RaufOshrit Rauf
05:58 05 Jan 23
זו שנה שלישית שאני מלמדת את הילדים שלי למבחני מחוננים (לא אותו ילד כמובן:) ועד כה ההכנה למבחנים רק הוכיחה את עצמה. בהחלט ידידותי לילד (וגם להורה:), לומדת האון ליין נוחה לשימוש וגורמת לילדים שלי לרצות לשבת לבד בלי לבקש אפילו. והכי חשוב?! שירות לקוחות ויחס הצוות לעילא ולעילא. ממליצה בחום!
תהילהתהילה
12:38 21 Dec 22
למיחונן תודה רבה על החוברות המצוינות. ביתנו נהנתה מהן מאוד.ממליצה בחום להורים שמעוניינים להעשיר את הילדים בשאלות אקסטרה, עולה בכמה וכמה רמות על החוברות שבתכנית הלימודים.ממליצה לגמרי להכניס למשרד החינוך כספר לימוד.ולהורים שמתלבטים האם צריך את החוברות? לגמרי כן.גם אם הילד שלכם סופר מוכשר, זה לגמרי כמו פסכומטרי.וכמו שלפסכומטרי אף אחד לא ניגש בלי קורס ושאלות הכנה גם כאן חייב חוברות.הילדים לא מכירים את סגנון השאלות, למשל מה אינו נכון, איך עונים על שאלות צורה, ואיך עושים למינציה לשאלות... אמריקאיות.אני מזכירה שהם נבחנים בסה"כ באמצע כיתה ב'.בקיצור ממליצה בחום!!!קראו עוד
Nicole GoldbaumNicole Goldbaum
19:38 06 Feb 22
חוברות מעולות, הכל ברור, מובנה והכי חשוב - תואם את המבחן בפועל. אנחנו מרוצים מאוד
Ilanit MadmoniIlanit Madmoni
17:35 05 Oct 21
חוברות נחמדות מאוד לילדים.חוברת חשבון מאפרת לילדים תרגילים וחזרה על החומר בצורה מעניינת וכיפית
mkholodmkholod
13:47 05 Oct 21
שירות מעולה ותוכן איכותי ועדכני שעושה את העבודה וממש מכין לבחינות המחוננים
kineret tzedefkineret tzedef
10:46 21 Sep 21
חווית משתמש מצויינת ותוכן מהמם!תודה על מקצוענות מומלץ ביותר
אהרון ג'אןאהרון ג'אן
07:16 09 Sep 21
אתר טוב עם המון תוכן לימודי שעזר לילד להתכונן בצורה מיטבית
Michal SheizafMichal Sheizaf
19:22 12 Jan 21
אתר מצוין, חוברות מאוד איכותיות. השאלות היו מעודכנות למה שבפועל היה במבחן והבת שלי מאוד נהנתה לתרגל איתן. המשכנו לתרגל גם אחרי המבחן בשביל האתגר. בעיניי אתר מצוין לא רק בשביל מבחן מחוננים. ממליצה מאוד!!!
Dikla NachmiasDikla Nachmias
09:03 20 Nov 20
חיפשתי אתר להכנה למבחן לאיתור מחוננים עבור הבת שלי והגעתי לאתר מיחונן בעקבות המלצה של חברה. האתר נהדר וידידותי, חוברת הלימוד למבחן המחוננים יסודית וברמה גבוהה, ובאופן כללי הבת שלי מאוד נהנית מהעבודה בה. המבחן שלנו בעוד חודש, מחזיקה אצבעות:)
Emma KofbaumEmma Kofbaum
11:59 30 Aug 19
אין דרך מהנה יותר להתכונן למבחני המחוננים מאשר עם החוברות של מיחונן. החוברות הוכיחו את עצמן ובתי עברה את המבחן, אבל גם לא היתה עוברת - היא בהחלט נהנתה מתהליך הלימוד והשכילה ממנו.
js_loader

אנו שולחים עדכונים חמים לקראת מבחן המחוננים

שאלות נפוצות

התשובה היא: כן. ההשקעה זניחה והרווח הוא כפול. רכישת כל אחת מהערכות, הכוללות גם מבחנים לדוגמא, מאפשרת לחשוף את הילד או הילדה שלכם לסוג המבחן, לאופי השאלות ולרמתן. עצם החשיפה היא בעלת ערך אדיר ותאפשר לילדים להגיע למבחן האיתור כשהם רגועים יותר וחרדים פחות. 

כן! במשרד החינוך קיים אגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, והמערכת הציבורית מספקת חינוך למחוננים בהיקף שאין כדוגמתו בעולם. תקציב משרד החינוך לטיפוח ילדים מחוננים עומד על עשרות מיליוני שקלים בשנה וגדל בהתמדה. ישנה גם תוספת של שעות תקן לכל כיתת מחוננים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים. ילדים שאותרו כמחוננים יכולים להשתלב בכיתות מחוננים מיוחדות המשולבות בבתי ספר רגילים, או ללמוד בכיתה רגילה וליהנות מימי העשרה שבועיים. כמו כן התוכניות למצטיינים כוללות חוגים המתקיימים בשעות אחר הצהריים. שפע התקציבים, ההעשרה וההשקעה היא סיבה מרכזית שהורים רבים עושים מאמץ כביר במטרה שילדם יאובחן כמחונן.

מומלץ לעבוד עם הילדים שיש להם סיכוי לעבור את הבחינה בכל אמצעי שמתאים להם. קורס אישי או קבוצתי הוא יקר מאוד, ואם יש לילדים יכולת ללמוד אתכם או עצמאית ניתן לבחור בערכות אונליין או חוברות להדפסה. ערכות מיחונן-אונליין הן גם זולות יחסית וגם כוללות את שני הסוגים: לומדת אונליין ומבחנים להדפסה.

מספר הערעורים למשרד החינוך לגבי ילדים ש”נכשלו” במבחנים, עולה מדי שנה. הורים מבקשים מבחן חוזר וטוענים ל”שגיאה באבחון”. ערערו ונסו שנית רק אם אתם סבורים שלילדים שלכם יש סיכוי טוב להצליח בנסיון השני.
נכון שילד שאותר כמחונן בהחלט יזכה להשקעה גדולה בהרבה מאשר ילד שלא אותר אותר ככזה, אך במירוץ לתואר “המחונן”, אסור לנו לשכוח כי מדובר בסופו של דבר בילדים צעירים מאוד וכדאי להיות מאוד ערניים לגבי הלחץ שאנו מפעילים עליהם במטרה לקדם אותם לעבר התוצאה הנכספת
.

ניתן להגיש בקשת ערעור על שלב א’ ובקשה למבחן שלב ב’ באמצעות פנייה מקוונת 
בפורטל הורים באתר משה”ח.

בהחלט! השאלות מותאמות לרמת וסגנון השאלות של מכון קרני, כפי שאנו מכירים אותן מבירור מפי תלמידים שעברו את המבחנים, ממבחנים במסגרות אחרות ומשנים קודמות.
בערכות ישנם פרקים וחלקים נוספים המוקדשים גם לפרקים שלא הופיעו בשנים קודמות כמו: חלפת ספרה בצורה (שלב א’), שאלות ייחודיות של הבנה כמותית (שלב א’), מטריצות צורניות, מספרי סדרות בצורות, אנלוגיות מילוליות, וכיו”ב שלא נכללו בשנים שעברו במבחנים של מכון קרני.
היו רגועים ובטוחים שהשאלות שלנו מעודכנות באופן מוחלט לכל שינוי.

אל דאגה, אין כל חפיפה או חזרה בין התרגולים והשאלות באתר זה לתרגולים ולמבחנים בחוברות להדפסה שבאתר מיחונן, כל התרגולים כאן חדשים לגמרי. ניתן לתרגל בחופשיות וללא חשש גם מהחוברות המצויינות להדפסה מאתר “מיחונן” וגם מהתרגולים המעולים שבאתר “מיחונן אונליין”.